استفاده از خاک روی در ایران برای تمیز کردن پشت قابلمه

منبع آن در طبیعت جو است. نیتروژن موجود در خاک به طرق مختلف از جو به خاک منتقل شده است. از آنجایی که در مواد تشکیل دهنده خاک روی در ایران نیتروژن وجود ندارد، محتوای نیتروژن خاک به طور کلی کم است .

زیرا نیتروژنی که از جو به خاک منتقل شده است به خوبی در خاک ذخیره نمی شود. مخزن اصلی نیتروژن در خاک مواد آلی است.

نیتروژن که به مواد آلی متصل است بلافاصله در دسترس گیاه قرار نمی گیرد. با این حال، در نتیجه تجزیه مواد آلی در طول زمان، گیاهان می توانند از نیتروژن موجود در آن بهره مند شوند.

بیشتر خاک های جهان دارای کمبود نیتروژن هستند. خاک های کشور ما که مقدار بسیار کمی مواد آلی دارند از نظر نیتروژن بسیار فقیر هستند.

بنابراین، کود نیتروژن به طور مداوم مورد نیاز است. منطقه کشاورزی که میزان مواد آلی خاک ترکیه در آن بسیار کم است، دریای اژه است. (13/38 درصد و 1245020 هکتار).

خاک

منطقه با بیشترین نسبت خاکهای با محتوای آلی بالا دریای سیاه است (17/16 درصد و 431511 هکتار). 8 درصد خوب و 5.1 درصد مواد آلی بالا.

یکی از مهم ترین ویژگی های گیاهان این است که برخی از عناصر را جذب می کنند و این عناصر را در ساختار خود به ترکیبات دیگری تبدیل می کنند یا از آنها به عنوان منبع انرژی استفاده می کنند.

این عناصر که برای بقای گیاهان ضروری هستند، عناصر غذایی گیاهی نامیده می شوند. تعداد این عناصر 16 عدد است. و آنها مواد مغذی ضروری برای گیاهان عالی هستند.

این عناصر مشخص شده به مواد مغذی کلان و میکرو تقسیم می شوند. با توجه به طبقه بندی انجام شده بر اساس مقدار مورد نیاز گیاه و مقدار موجود در گیاه؛ کربن، هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن، فسفر، پتاسیم، گوگرد، کلسیم، منیزیم، سدیم، عناصر ماکرو سیلیکون، آهن، روی، منگنز، مولیبدن، بور، کلر عناصر میکرو
گروه را ایجاد می کند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.