با نخ تابیده می توان پارچه هایی تجزیه نشدنی بافت

بسیاری از مردم پلی استر را با تردید و تعصب زیاد می بینند. الیاف مصنوعی را می توان به روش های مختلفی استفاده کرد.

صرف نظر از اینکه 100٪  نخ تابیده پلی استر است یا در ترکیب با پنبه، اکثر لباس های ما حاوی الیاف مصنوعی هستند و بی دلیل نیست. در اینجا می توانید آنچه را که باید در مورد پارچه، تولید آن و خواص معمولی مواد بدانید، بیابید.

ابتدا با سؤالات اساسی شروع می کنیم: پلی استر چیست و چگونه به دست می آید؟ آیا پلی استر همان مصنوعی است؟ اصطلاح “پلی استر” به عنوان یک اصطلاح چتر برای تمام منسوجات و پارچه های ساخته شده از الیاف یا نخ پلی استر استفاده می شود.

این الیاف به نوبه خود از پلاستیک های متعددی مانند پلی اتیلن ترفتالات (PET)، فلیس یا پلی کربنات تشکیل شده است.
بطری های پلاستیکی کلاسیک PET – به طور دقیق – از پلی استر نیز ساخته شده اند. از نقطه نظر شیمیایی، اینها پلیمرهای ساخته دست بشر هستند که حاوی پیوندهای استری هستند.

نخ

به زبان ساده، این پلیمرها زنجیره های بلندی از مولکول ها هستند که به هم متصل شده اند. تک تک مولکول ها که به عنوان مونومر نیز شناخته می شوند، مسئول خواص مختلف پلی استر هستند. بنابراین ترکیب تعیین می کند که چگونه می توان از ماده استفاده کرد.

پلی استر یک الیاف مصنوعی است که در روش های مختلفی برای تولید لباس استفاده می شود. الیاف مصنوعی مقاوم در برابر چین و چروک، نرم، شکل خود را حفظ می کند، مراقبت از آن آسان است و به سرعت خشک می شود.
بلوز

PET در یک فرآیند ریسندگی مذاب تا دمای 280 درجه سانتیگراد گرم می شود. توده مذاب به شکل دلخواه در می آید و وارد یک محور هوای سرد می شود.

جرم در آنجا به دلیل کاهش دما سخت می شود. پس از رسیدن به استحکام مورد نظر، الیاف تازه به دست آمده کشیده و پیچیده می شوند.

در این مرحله می توان ماهیت الیاف را تعیین کرد. این در مورد خواصی مانند درخشش یا ظرافت است یا اینکه الیاف باید گرد، زاویه دار یا حتی درخشان باشند.