ممنوعیت های جامعی برای استفاده از افزودنی های سرب در همه رنگ ها

در ایالات متحده و اکثر کشورهای با درآمد بالا، قوانین استفاده از رنگ سوله صنعتی سرب را برای کاربردهای مسکونی محدود کرده است.

با این حال، تعداد کمی از کشورها ممنوعیت های جامعی را برای استفاده از افزودنی های سرب در همه رنگ ها وضع کرده اند.

در سال 2009، بیش از 120 کشور در کنفرانس بین المللی سازمان ملل در مورد مدیریت مواد شیمیایی (ICCM) به حذف تدریجی رنگ های سربی رای دادند.

از آن زمان، چند کشور از جمله فیلیپین و نپال مقرراتی را برای حذف استفاده از افزودنی‌های سرب در رنگ‌های مصرفی و صنعتی وضع کرده‌اند.

اما اکثر کشورها هیچ محدودیتی برای تولید یا استفاده از رنگ نانو صنعتی سرب در هر نوع رنگی ندارند.

خطرات رنگ سرب حداقل از دهه 1800 شناخته شده است و حتی جایگزین های توصیه شده برای رنگدانه های سربی که در آن عصر مورد حمایت قرار می گرفت، هنوز در ساخت رنگ ها استفاده می شود.

با این حال، با وجود شواهد فراوان مبنی بر اینکه کارگران و کودکان از قرار گرفتن در معرض سرب ناشی از این کاربردها آسیب می بینند، بحث در مورد ممنوعیت رنگ صنعتی نسوز سربی همچنان در پایتخت از داکا تا بروکسل ادامه دارد.

در اتحادیه اروپا (EU)، در حال حاضر مبارزه بر سر طوماری برای معافیت رنگدانه‌های کرومات سرب از مقررات ثبت، ارزیابی، مجوز و محدودیت مواد شیمیایی (REACH) در جریان است.

این یک نبرد غیرمعمول است که بزرگترین تولید کننده رنگدانه سرب جهان، شرکت Dominion Color مستقر در کانادا را در مقابل برخی از انجمن های صنعتی اروپایی و AkzoNobel، بزرگترین تولید کننده رنگ در جهان قرار داده است که در سال 2011 استفاده از سرب را در تمام محصولات خود حذف کرد.

اگرچه در بسیاری از کشورها، رنگ صنعتی پلی یورتان معماری و دکوراتیو همچنان حاوی غلظت قابل توجهی از سرب هستند، اما رنگ‌های صنعتی عموماً دارای غلظت سرب هستند که تا 10 برابر بیشتر است.

به عنوان مثال، رنگ های خط کشی جاده می توانند تا 20000 پی پی ام سرب داشته باشند.

 • منابع: 
  1. Time to ban lead in industrial paints and coatings
 • تبلیغات: 
  1. آبنبات در آمریکا و بیماری قلبی و نتایج سلامت آگاهی محیطی
  2. میلاد مسیح و ساختن ظروف یکبارمصرف
  3. گوجه فرنگی منبع اصلی در رژیم غذایی
  4. پشت پرده اقدام جدید ستاره تیم فوتبال

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.